Gönderen Konu: ÇOK ACİL YARDIM...  (Okunma sayısı 1184 defa)

Çevrimdışı ufacık

• paylaşımcı üye
  • **
  • Teşekkür Sayısı: 178
    • Kişisel İleti Gönder (Çevrimdışı)
ÇOK ACİL YARDIM...
« : 02 Ocak 2012, 16:56:02 »

Arkadaşlar  yarın müfettişler okulumuza gelcekler ve ben 8.sınıf koordinat düzleminde dönme hareketini anlatacağım.sizler bu konuyu en anlaşılır nasıl anlatıyorsunuz fikirlerinizi sunarsanız sevinirim...

Çevrimdışı PCkomat

• PCkomat
  • . Yönetici(smod)
  • V.İ.P üye
  • Teşekkür Sayısı: 2032
  • Sıradanım ama en ön sıradan...:)
: ÇOK ACİL YARDIM...
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2012, 17:22:29 »
Hocam bu konu biraz ezber ağırlıklı..size tavsiyem önce ıspat sonra formül...yansımada ve ötelemede koordinat üzerinde ıspat yapılıp sonra formül verdim ben..aynı şekilde dönmede de yapabilirsin bunu,koordinat düzleminde bir şekil ya da bir nokta alıp bu noktayı orijin etrafında 90 derece döndürün.sonra ilk alınan nokta ile döndürülmüş halinin koordinatlarını karşılaştırın..buradan formüle geçiş yapın..180 derecelik dönmenin orijine göre (nokta simetrisi) yansıması olduğunu belirtip onu da ıspatlayın ve formülü verin..270 dereceyi ise saat yönü tersinde 90 derece olarak aktarabilirsiniz..zaten tüm bu izahlar 1 dersinizi alacaktır..müfettiş ilk saat gelmezse prova yaparsınız,2.saat uygularsınız:)
suskunluğum aseletimdendir.
her lafa vercek bi cevabım var.
lakin bir lafa bakarım , lafmı diye...
birde söyleyene bakarım adammı diye.

Çevrimdışı ufacık

• paylaşımcı üye
  • **
  • Teşekkür Sayısı: 178
ÇOK ACİL YARDIM...
« Yanıtla #2 : 02 Ocak 2012, 17:38:27 »
evet anladım hocam ama o döndürme hareketini örn.90 dereceyi açı ölçerlemi yapıyorsunuz yada hani dik üçgen oluşturuyorsunuz eş üçgen oluşuyorkenar uzunlukları aynı olmalı diye mi dönen noktanınn yerini buluyorsunuz.

Çevrimdışı PCkomat

• PCkomat
  • . Yönetici(smod)
  • V.İ.P üye
  • Teşekkür Sayısı: 2032
  • Sıradanım ama en ön sıradan...:)
: ÇOK ACİL YARDIM...
« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2012, 17:48:39 »
hocam açı ölçere gerek yok ama isterseniz kullanabilirsiniz..koordinat düzlemini karelere bölebilirsiniz..noktayı orijin çarprazında yerleştirin..ve noktadan orijine doğru bir uzantı çizin,orijinden 90 derece olacak şekilde uzantıyı devam ettirin geldiği noktanın koordinatlarını yazın ve kuralı açıklayın...aynı şekilde bir nokta daha seçin bunu çocuklar döndürsün,bir diğeri de kuralla yapsın..aynısı olduğunu herkes görmüş olsun..
suskunluğum aseletimdendir.
her lafa vercek bi cevabım var.
lakin bir lafa bakarım , lafmı diye...
birde söyleyene bakarım adammı diye.

Çevrimdışı Dewthanawan

• yeni üye
  • *
  • Teşekkür Sayısı: 0
Ynt: ÇOK ACİL YARDIM...
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2018, 10:21:38 »
By reading this content. It made me realize that this is a very useful thing. Very good knowledge.