Gönderen Konu: Cember bi cokgen midir acil  (Okunma sayısı 5587 defa)

Çevrimdışı nurettin02

• yeni üye
  • *
  • Teşekkür Sayısı: 0
    • Kişisel İleti Gönder (Çevrimdışı)
Cember bi cokgen midir acil
« Yanıtla #20 : 11 Şubat 2013, 23:31:33 »

çokgenler doğru parçalarından oluşurlar. doğru parçası ise ''aynı doğrultudaki'' noktalardan oluşur.çember çokgen değildir çünkü noktalar aynı doğrultuda değil!!! Bu milli eğitim kitaplarına göre...Fakat üniv. işine gelirsek çember sonsuz kenardan oluşan bir çokgendir...

Çevrimdışı berkelson

• yeni üye
  • *
  • Teşekkür Sayısı: 0
    • Kişisel İleti Gönder (Çevrimdışı)
Ynt: Cember bi cokgen midir acil
« Yanıtla #21 : 02 Haziran 2018, 07:20:02 »
Sabahın 7 ne kadar beni uyutmayan bir sorunun cevabını düşünürken kalkıp, yalnızca bu konu için kayıt oldum. Sanırım fikir ayrılığı en çok çokgen denmesiyle oluşuyor. Oysa Dairenin alanı hesaplanırken, 1 cm yarıçapında bir dairenin içine, kaç adet ikiz kenar üçgen sığdığı ile alakalı olduğunu düşünüyorum, dairenin veya çemberin oluşumunu. Çember bu hesaplama ile sonsuz sayıda ikiz kenar üçgenin tepe noktalarından tuturulmasıyla oluşmuş şekiller olarak düşünülebilir kanımca. Yani aslında Pi  sayısı yalnızca çap ile ilgili olarak değişmiyor benim gördüğüm. İkiz kenar üçgenlerin alanı hesaplanırken, mutlak bir yüksekliğe sahip olması ve bu yüksekliğin, 1 cm yarıçapındaki bir dairede, 1 cm'ye çok yakın ancak 1 cm olmaması gerekir. Belki bu limit ile v.b. açıklanabilir ancak ben lise ve sosyal bilimler mezunu olduğum için, limit konusu eksik bende.
Sonsuz sayıda noktadan oluşması fikri ise, bence noktanın tanımı ile ilgili olarak ölçüm yapma konusunda paradoks yaratır ki, elimizde çember veya daire dediğimiz şekiller varsa ölçülebilir şekiller var demektir.